Przygotowanie ogrodu czy dowolnego innego projektu zazielenienia na zamkniętym obszarze, wymaga odpowiedniego planowania. Warto również, jeśli zamawiający konkretny projekt wskaże architektowi zieleni swoje preferowane duże rośliny i ulubione gatunki kwiatów czy krzewów, dzięki czemu przygotowany dla niego ogród będzie bardziej odpowiadał jego indywidualnym oczekiwaniom. Przede wszystkim jednak ogród musi być funkcjonalny, a to oznacza konieczność takiego rozmieszczania kolejnych roślin, aby nie ograniczały one widoczności pejzażu czy dostępu do środków odżywczych i słońca innym znajdującym się w pobliżu roślinom.

Rośliny gotowe do zasadzenia

Wiele osób wykonujących projekty ogrodnicze celowo decyduje się na droższe duże rośliny, czyli egzemplarze już odchowane i wyhodowane do odpowiednich rozmiarów. Najważniejsze zalety takiego wyboru to przede wszystkim:

  • pewność, że dana roślina jest wolna od szkodników, pasożytów czy różnych chorób;
  • brak ryzyka nie przyjęcia się w nowym miejscu;
  • bardzo silna i rozrośnięta kępa korzeniowa;
  • możliwość cieszenia się pełnowymiarowym i dojrzałym ogrodem natychmiast po oddaniu go do użytkowania.

Duże rośliny do wielkich projektów

Najczęściej po duże rośliny z uwagi na ich większe koszty oraz dodatkowe wymagania związane z transportem i sadzeniem sięgają inwestorzy przy realizowaniu największych projektów budowlanych czy deweloperskich. W ramach wykonywania modernizacji miejskich skwerów i parków czy podczas budowy nowoczesnego osiedla mieszkaniowego, odchowane i wyrośnięte krzewy oraz drzewa to najszybsza droga do uzyskania zachwycającego efektu końcowego w krótkim czasie.