Kwasy omega – tłuszcze, które wspomagają walkę z chorobami

Kwasy omega – tłuszcze, które wspomagają walkę z chorobami

11 lutego 2015 Wyłączono przez Jack

Kwasy tłuszczowe dzielą się na nasycone i nienasycone. Aby uzupełnić niedobory kwasów nasyconych, wystarczy spożywać tłuste wędliny, masło i smalec. Nienasycone kwasy tłuszczowe zawierają w swojej budowie przynajmniej jedno wiązanie podwójne. Miejsce ulokowania ostatniego wiązania podwójnego wskazuje na rolą, jaką pełnią kwasy omega w organizmie. Kwasy omega 3 to:

  • kwas dokozaheksaenowy (DHA),
  • kwas eikozapentaenowy (EPA),
  • kwas alfa-linolenowy (ALA).

Wśród kwasów omega 6 znajdują się między innymi: kwas linolowy i kwas arachidonowy. Natomiast do kwasów omega 9 zaliczyć można kwas oleinowy, kwas erukowy i nerwonowy.

Na jakie problemy zdrowotne pomagają kwasy omega?

Kwasy omega mają duże znaczenie już w okresie prenatalnym, kiedy stymulują prawidłowy rozwój mózgu, narządu wzroku, a także są niezbędne do rozwoju psychomotorycznego. Dla ludzi dorosłych, kwasy omega potrzebne są między innymi do prawidłowego funkcjonowania układu krążenia. Aktywnie obniżają ciśnienie krwi, działają przeciwzakrzepowo i przeciwzapalnie, obniżając poziom cholesterolu i trójglicerydów.  Ponadto wspierają funkcjonowanie mózgu i układu nerwowego. Podobnie jak w przypadku nienarodzonych dzieci, kwasy omega poprawiają pracę narządu wzroku. Dodatkowo warto wspomnieć o działaniu zmniejszającym ryzyko depresji i ochronie przed rozwojem chorób o naturze psychicznej.

Jak objawia się niedobór kwasów omega i kiedy je suplementować?

Niedobór kwasów omega w diecie wpływa może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. W przypadku kobiet ciężarnych, brak NNKT zwiększy ryzyko komplikacji, urodzenia dziecka z niską masą ciała i może negatywnie wpływać na proces kształtowania się jego narządów wewnętrznych. Jeśli dziecko cierpi na zaburzenia funkcji poznawczych, ma ograniczone zdolności uczenia się, to wtedy warto sięgnąć po preparaty suplementujące kwasy omega. Ich niedobór wpływa także niekorzystnie na pracę serca, oczu i mózgu. Kwasy omega 3 i omega 6 nie są produkowane przez organizm, dlatego należy je dostarczać wraz z pożywieniem. Bogatym ich źródłem będą dobrej jakości oleje roślinne, orzechy, awokado, ryby i owoce morza.