Rodzaje oraz konstrukcja nagrzewnic spalinowych
4 lutego 2014
Nagrzewnice spalinowe są urządzeniami służącymi do ogrzewania różnych pomieszczeń i miejsc, w których tradycyjne grzejniki są mniej wydajne. W sklepach z artykułami budowlanymi jak sprzęt budowlany czy materiały budowlane, dostępne jest wiele rodzajów tych urządzeń. Różnią się one paliwem używanym do wytworzenia energii cieplnej.
Jakie są rodzaje nagrzewnic spalinowych?
- nagrzewnice elektryczne – zarówno stacjonarne jak i przenośne;
- nagrzewnice olejowe – zarówno na olej opałowy jak i przepracowany, a także na ropę czy mazut. Te na olej opałowy dzielą się z kolei na mobilne bez lub z odprowadzania spalin, oraz stacjonarne z odprowadzaniem spalin. Te na olej przepracowany zaś dzielą się na nadmuchowe oraz z palnikiem.
- nagrzewnice gazowe – najczęściej na gaz ziemny, propan lub propan-butan, bez odprowadzania spalin. Świetnie nadają się do stosowania w rolnictwie, gdzie mogą być przydatne do ogrzewania np. szklarni;
- nagrzewnice na paliwa stałe – najczęściej na drewno, pellet lub węgiel czy eko-groszek;
- nagrzewnice wodne – wykorzystujące gorącą wodę z instalacji centralnego ogrzewania;
Jak zbudowane są nagrzewnice spalinowe?
Nagrzewnice spalonowe zazwyczaj zbudowane są z dwóch podstawowych elementów – komory grzewczej (komory spalania), gdzie ma miejsce proces grzewczy, oraz z wentylatora wydmuchującego ciepłe powietrze poza urządzenie i w ten sposób dochodzi do nagrzania pomieszczenia. Powietrze rozprowadzane jest równomiernie, poprawiona zostaje jego cyrkulacja. Nagrzewnice sprawdzą się w każdym miejscu – i w mieszkaniu i w branżach takich jak przemysł czy budownictwo.