Silikon czy akryl?

Silikon czy akryl?

2 stycznia 2014 Wyłączono przez Jack

Do drobnych prac remontowych i naprawczych w domu często stosujemy rozwiązania takie jak silikon lub akryl. To środki zapewniające dobre uszczelnienie i wypełnienie spoin, o bardzo szerokim zastosowaniu. Bez problemu możemy ich użyć do fugowania, uszczelniania czy też tworzenia silnych spoin. Można ich używać zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz naszego domu.

Silikony i akryle – różnice

Oba środki choć nakłada się podobnie, nieco się od siebie różnią. Mają odmienne cechy, przez co ich zastosowanie w różnych miejscach i przy różnych pracach przyniesie odmienne efekty finalne. Silikony to masy elastyczne, bardzo trwałe i wodoszczelne. Mają bardzo uniwersalne zastosowanie, ale pozostają elastyczne na cały czas po ich ułożeniu co w niektórych przypadkach może okazać się wadą. W przypadku akryli jest nieco inaczej. W przeciwieństwie do silikonu będzie można również po nich malować po utwardzeniu, co sprawdzicie na https://www.polubiszremont.pl/. To właśnie twardość po zaschnięciu jest w tym wypadku kluczowym rozróżnieniem. Dzięki swojej konsystencji również doskonale radzą sobie z powierzchniami chropowatymi. Dodatkowo w przypadku silikonu mamy do czynienia z większą ilością substancji chemicznych, przez co spotkać się możemy z dość silnym, czasami drażniącym zapachem. Akryle są środkami nieco bardziej neutralnymi,

Wybrać silikon czy akryl?

Wybór nie jest zatem oczywisty, ale analizując pewnego rodzaju różnice dostrzec możemy, że akryle doskonale sprawdzą się do prac suchych, na przykład z płytami kartonowo-gipsowymi, łączeń ościeżnic drzwiowych czy też okiennych, ale również w przypadku braków i ubytków w cegłach, betonie czy nawet elementach drewnianych. Silikon z kolei sprawdzi się świetnie wszędzie tam, gdzie potrzebujemy odpowiedniej elastyczności i szybkości działania.