Na czym polega praca podologa?
22 stycznia 2021Do podologa udajemy się wtedy, gdy zauważymy niepokojące zmiany na naszych stopach, takie jak zgrubienia, haluksy czy kurzajki. Może służyć również pomocą przy doborze odpowiednich wkładek ortopedycznych lub przy leczeniu chorób paznokci. Przyjrzyjmy się, na czym jeszcze polega jego praca.
Kim jest lekarz podolog?
Podolog jest to osoba, która zajmuje się diagnozowanie, badaniem oraz leczeniem dolegliwości występujących w kończynach dolnych. Jest pomocny w rozpoznaniu i usuwaniu zmian patologicznych w obrębie stóp. Jego działanie polega również na profilaktyce wad i nieprawidłowości kończyn dolnych. Najczęściej z problemami stóp zmagają się osoby starsze i cierpiące na cukrzyce, jednak jego pacjentem może zostać każdy, kto chce zadbać o swoje stopy.
W zależności od potrzeb pacjentów i miejsca jego pracy zadania mogą skupiać się na leczeniu dolegliwości lub też na zabiegach kosmetycznych. Osoba wyspecjalizowana w tym zawodzie może przeprowadzać, np. terapię podologiczną skóry, która polega nam usuwaniu odcisków, kurzajek, modzeli oraz innych zmian skórnych. Może to być terapia paznokci, która jest potrzebna przy wrastających paznokciach lub przy grzybicy paznokci. Pomaga on również dobrać odpowiednie wkładki do butów, po przeprowadzeniu specjalnych badań. Przeprowadza także zabiegi takie jak taping, leczenie napotliwości stóp czy jonoforeza.
Jak podolog dobiera wkładki do butów?
Dobór właściwych wkładek poprzedzone jest badaniem podologicznym. Trwa ono około 30 minut. Badanie odbywa się na podoskopie i polega na pomiarze nacisków stopy oraz rozkładu ciśnienia w stopie w trakcie chodu i biegu. Na tej podstawie stwierdza, jakie modele wkładek są potrzebne. Wykonywany jest odlew stopy, który będzie wzorem do sporządzenia indywidualnych wkładek. Podczas badania u podologa warto mieć ze sobą buty, w których najczęściej chodzimy – wtedy istnieje możliwość dopasowana wkładek do konkretnego typu obuwia. Po kilku tygodniach używania wkładek zalecane jest badanie kontrolne mające na celu ocenę ich skuteczności.